* osobní profil:
Antonín Baťa byl vlastním bratrem Tomáše Bati a jedním ze tří sourozenců – spoluzakladatelů rodinné firmy Baťa. Na jeho jméno byla firma Baťa zapsána v letech 1894-1900. S Tomášem je pojil úzký bratrský vztah. Nebyl tak progresivní a vizionářský jako Tomáš, pomáhal mu však jeho vize naplňovat. Rok po založení firmy nastoupil na povinnou vojenskou službu, na které strávil tři roky. V tomto období čelí firma Baťa hrozícímu bankrotu, kterému se musí Tomáš Baťa postavit sám. Antonín tuto situaci nesl těžko a cítil vinu za problémy, ve kterých se firma ocitla a jež musel Tomáš řešit. Často se údajně k této situaci vracel. Tomáš ho chápal. Ačkoliv nastalo období, kdy Antonín už nebyl ve firmě tolik aktivní, protože jej tížila tuberkulóza, byl pro Tomáše vždy klíčovým člověkem a morální jistotou. Antonín byl umělecky založen, hrával na housle a působil v ochotnickém divadelním souboru ve Zlíně. Zemřel 8. června 1908. S jeho předčasným úmrtím se Tomáš vyrovnával jen těžce a iniciálu bratrova křestního jména ponechával velmi dlouho v názvu firmy – T. & A. Baťa.
Tomáš Baťa očima Antonína: Tomo, lidé se tě nesmí bát, ničeho bys nezmohl. Vím, že to myslíš dobře, tak se nauč to i pěkně povědět.
Antonín Baťa očima Hedviky Hladké, šičky v dílně jeho otce:
Antonín byl opravdu fešák. Byl výjimečně krásný a zdvořilý. Byl dobrák a velmi výřečný. Líbil se nám všem, mladým děvčatům i starším ženským. Tomáš byl usměvavý a na dělníky hodný, ale Antonín byl švihák s jiskrou v oku.
Antonín Baťa, 1894 (SOkA Zlín, o. č. 2593 p. č. 2)
Fotografie jsou zveřejněny se souhlasem majitele.