skrolujte
instagram
facebook

Nadace Tomáše Bati ocenila herce Městského divadla Zlín: Za šíření baťovského odkazu obdrželi pamětní medaili

14. září, 2022 | Aktuality
V úterý 13. září se uskutečnila poslední letošní repríza inscenace Baťa III, kterou uvádí Městské divadlo Zlín v netradičním prostoru Památníku Tomáše Bati. Dočasné loučení se závěrečným dílem z trilogie o dynastii Baťů se neslo ve slavnostním duchu – během večera převzali herci i realizační tým od Nadace Tomáše Bati pamětní medaili.

Medaili uděluje Nadace Tomáše Bati pouze při ojedinělých příležitostech, je jich omezený počet a tentokrát byla vůbec poprvé v historii udělena v oblasti kultury. „Naposledy jsme ji udělili v roce 2017, a to podnikatelům, kteří se při své činnosti řídí baťovskými principy. Jsem velmi potěšená, že se vedení Nadace Tomáše Bati rozhodlo udělit ocenění také v kulturní oblasti. Myslím si, že Městské divadlo Zlín se významným způsobem zasadilo o rozšíření povědomí o odkazu Baťa v široké veřejnosti, a to zcela netradičním způsobem,“ prozradila Gabriela Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati.

Zlínští divadelníci ji dostali za šíření baťovského odkazu a významný přínos v rámci kulturního dění ve Zlíně prostřednictvím inscenace Baťa III. Za Nadaci Tomáše Bati ocenění předávali Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný. „Oceňuji jedinečný přístup režiséra Dodo Gombára, kterému se podařilo vystihnout podstatu osobnosti Tomáše Bati juniora stejně autentickým způsobem, jako tomu bylo u jeho otce Tomáše Bati zakladatele. S Tomášem Baťou juniorem jsem dlouhé roky spolupracoval a musím se přiznat, že v některých momentech představení jsem měl pocit, jako bych jej viděl znovu. Měl opravdu výjimečně energickou povahu a jsem rád, že tuto energii představitel hlavní role dokázal navnímat a ztvárnit,“ uvedl Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Titulní roli Tomáše Bati juniora nastudoval Radovan Král, v dalších rolích se objevují Marie Vojtěchová, Pavel Vacek a Štěpán Princ. Autorem scénáře a režisérem inscenace je Dodo Gombár, který je mimo jiné podepsaný také pod titulem Baťa Tomáš, živý.

„Popravdě jsem se zezačátku této herecké výzvy trošku obával, nicméně celý tvůrčí proces byl neuvěřitelně naplňující a činil mě šťastným. K inscenaci Baťa III jsem si vybudoval velmi hluboký vztah a dnešní ocenění od Nadace Tomáše Bati mě upřímně potěšilo, i z toho důvodu, že tuto medaili nedostává každý. Těší mě, že jsme vytvořilo něco hodnotného, něco, co opravdu oslovilo lidi, kteří mají baťovský příběh rádi,“ netajil svou radost bezprostředně po představení herec Radovan Král. A z pamětní medaile mělo radost také vedení Městského divadla Zlín. „Jsem šťastný, že se nám důstojně podařilo završit baťovskou trilogii, která dostala svou pointu mimo divadlo, a to v krásném Památníku Tomáše Bati. Právě díky tomu hledání ideálního prostoru jsem měl velmi osobní vztah a přístup k celému projektu od samého začátku. Je úžasné, jako to představení lidé vnímají a stejně tak je úžasné i ocenění naší práce od Nadace Tomáše Bati. Navíc nejde o klasickou divadelní cenu, proto je to celé vzácnější a mimořádnější. Nemluvě o tom, že tato cena je pro naše divadlo symbolická také proto, že se vědomě a kontinuálně staráme o určitý rozvoj v rámci kultury našeho regionu. Všechna regionální témata, která systematicky přinášíme na jeviště, do jisté míry udržují odkaz a kořeny tohoto kraje, což je důležité,“ doplnil umělecký šéf a režisér Patrik Lančarič.

Městské divadlo Zlín se věnuje baťovskému tématu dlouhodobě. Po inscenaci Baťa Tomáš, živý, která měla premiéru v roce 2014 a vyprávěla o životě Tomáše Bati, zakladatele, na jevišti ožil v roce 2017 také příběh Jana Antonína Bati v inscenaci Já, Baťa. Tečkou za celou ságou je právě současný site-specific projekt Baťa III. Uveden byl při příležitosti oslav 700. výročí první zmínky o Zlíně.

A JAK NA PAMĚTNÍ MEDAILI REAGOVALI DALŠÍ HERCI MĚSTSKÉHO DIVADLA ZLÍN?

Marie Vančurová: „Inscenaci Baťa III mám moc ráda, byla to zajímavá práce, nemluvě o tom, že regionální témata jsou pro mě určitým způsobem i jistý druh vzdělávání. Ocenění od Nadace Tomáše Bati mě samozřejmě potěšilo – s dovolením ukradnu vtip kolegovi Pavlu Vackovi a řeknu, že je to moje největší herecká cena. Je to milé a děkuji.“

Pavel Vacek: „Můj vztah k inscenaci Baťa III? Asi takový, jaký mám vztah k městu Zlín, které je v baťovském duchu postaveno. Samozřejmě, že velmi krásný a taky uctivý. A jestli mě ocenění od Nadace Tomáše Bati potěšilo? To je slabé slovo. Nejen já, ale celý tvůrčí tým jsme z něho dojatí, protože víme o některých lidech, kteří ho v minulosti dostali, avšak poprvé jdou tyto medaile do sféry kulturní, takže se vlastně trošku cítíme jako určití průkopníci, což naši radost ještě znásobuje. Děkujeme.“

Štěpán Princ: „Jelikož jsem Kutnohorák a do Zlína jsem se přistěhoval poměrně nedávno, tak skrze inscenaci Baťa III vlastně poznávám místní historii, za což jsem moc rád. A v podstatě se dá říct, že díky této pracovní zkušenosti se můj vztah ke Zlínu zase o něco víc upevnil. Z pamětní medaile jsem mile překvapený, je to moje úplně první ocenění, takže si ho pravděpodobně vystavím na nějakém pěkném místě. Vážím si toho.“

Foto: Marek Malůšek
zpět na výpis aktualit